W dniach 8 -14 września 2024 roku, w Poznaniu odbywał się 21 Międzynarodowy Kongres Językoznawców „The 21st International Congress of Linguists” (ICL). Pierwsza edycja Kongresu miała miejsce w 1928 roku w Hadze. Od tego czasu ICL jest organizowany raz na pięć lat przez Stały Międzynarodowy Komitet Lingwistów (Comité International Permanent des Linguistes) we współpracy z lokalnym gospodarzem wydarzenia. W tym roku był nim Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W ICL biorą udział lingwiści z całego świata, przedstawiając badania dotyczące szerokiego spektrum zagadnień językoznawczych, w tym badań interdyscyplinarnych.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „Języki – Wspólnoty – Technologie” („Languages - Communities – Technologies”). Wzięło w niej udział ponad 1300 językoznawców z 73 państw. Uniwersytet Zielonogórski reprezentowali: prof. dr hab. Mikhail Kotin, z Instytutu Filologii Germańskiej, oraz dr hab. Leszek Szymański, prof. UZ, z Instytutu Neofilologii. Prof. Kotin omówił wyniki badań diachronicznych dotyczących zmian w konstrukcjach wyrażających znaczenia przeszłości w językach zachodniogermańskich. Natomiast prof. Szymański przedstawił sposób adaptacji narzędzi badawczych wypracowanych w logice do wyjaśniania zmian znaczeń w językach naturalnych na przykładzie czasowników modalnych w języku angielskim.
Strona Kongresu: https://icl2024poznan.pl