„Noc Anglistów” na UZ
29 listopada 2024 r. odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej „Nocy Anglistów”. Jak czytamy na stronie www.nocanglistow.pl, jest to „unikatowe wydarzenie, którego głównym celem jest pokazanie myśli i potencjału naukowego polskiej anglistyki, a także ukazanie nieprawdziwości mitu, że anglistyka to wyłącznie nauka języka”. W tym roku wzięło w niej udział 20 uniwersytetów z 18 polskich miast. Po raz drugi do wydarzenia dołączyli angliści z Instytutu Neofilologii UZ.
Dwa wydarzenia zorganizowane dla szkół partnerskich odbyły się w godzinach przedpołudniowych. Uczestniczyły w nich klasy patronackie z ILO im Bolesława Krzywoustego w Głogowie oraz Powiatowego Zespołu Szkół Średnich w Świebodzinie. W pierwszym dr Urszula Majdańska-Wachowicz przeprowadziła warsztaty pt. „Let me take you on a music trip”, w których nawiązała do swojej książki pt. „Recenzja muzyczna jako gatunek wypowiedzi. Ujęcie kontrastywne”. Dr Majdańska-Wachowicz zabrała uczniów w „muzyczną podróż”, podczas której poznali, m.in., dział recenzji w amerykańskim czasopiśmie muzycznym „Rolling Stone”, sposoby analizowania i układania nagłówków prasowych, a także uczyli się planowania materiałów wizualnych, tworzenia podpisów do zdjęć i wyimków tekstowych. Spotkanie było bardzo interaktywne, aktywizujące, a młodzież kreatywna i zaangażowana.
W drugiej części przedpołudniowego spotkania z uczniami klas patronackich dr hab. Leszek Szymański, prof. UZ wygłosił wykład pt. „O gramatyce nie z podręcznika”. Wystąpienie rozpoczęło się od wyjaśnienia, czym zajmuje się językoznawstwo oraz w jaki sposób z wyników badań językoznawczych korzystają ludzie niezwiązani z tą dyscypliną nauki. Następnie prof. Szymański zabrał słuchaczy w „językowo-kulturową podróż” na południe Stanów Zjednoczonych, do stanu Georgia. Przybliżył w ten sposób, jak wygląda „od kuchni” praca językoznawcy podczas prowadzenia badań terenowych. Zobrazował je własnymi doświadczeniami z rejestrowania wypowiedzi zawierających konstrukcje gramatyczne, które w podręcznikach do języka angielskiego albo nie występują, albo są uważane za błędne. Po wykładzie był czas na pytania i odpowiedzi
Dwa kolejne wydarzenia – wykłady online – miały miejsce wieczorem. Wystąpienie dr Iwony Filipczak było zatytułowane „Don’t judge a book by its cover”. Na podstawie wybranych dzieł prozy pisarzy amerykańskich pochodzenia południowo-azjatyckiego, dr Filipczak opowiedziała o wykorzystaniu okładek książkowych jako narzędzie marketingowe. Zapoznała słuchaczy z zagadnieniem eksponowania „egzotyki” w celu ukrycia prawdziwej tematyki powieści.
Drugi wieczorny wykład nosił tytuł „Word formation: from duality to productivity”. Dr Marek Kuczyński przedstawił teoretyczne podstawy i implikacje praktyczne realizowanego autorskiego projektu z zakresu słowotwórstwa w języku angielskim. Na początku dr Kuczyński przedstawił podstawowe zagadnienia związane z podsystamami języka – fonologicznym (dot. dźwięków) i morfologicznym (dot. struktury wyrazów). Następnie pokazał, w jaki sposób można wykorzystać do wypracowania metodologii tworzenia materiałów dydaktycznych odnoszących się zarówno do receptywnych, jak i produktywnych aspektów wiedzy słowotwórczej.
Leszek Szymański
koordynator Nocy Anglistów na Uniwersytecie Zielonogórskim